Czym jest wordpress

Czym jest WordPress? Najprościej powiedzieć, że WordPress to genialne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą posiadać swoją własną stronę internetową, jednak nie potrafią programować w językach takich jak php, html nie wspominając o bazach my sql. Z pomocą tutaj właśnie przychodzi WordPress, posiadanie własnej strony internetowej jest możliwe i co niezmiernie ważne jest ona prosta w obsłudze i po krótkim wprowadzeniu, każdy bez problemu będzie mógł zarządzać swoją stroną.

Rozbudowane funkcjonalności pozwalają na konfigurację i dostosowanie strony do naszych potrzeb, zmiana wyglądu czy dodanie nowych funkcji jest łatwe nawet dla laika. Odbywa się to za pomocą instalacji wtyczek czy też szablonów graficznych. Dosłownie wystarczy kilka kliknięć żeby dodać nową funkcjonalność do naszej strony wgrywając odpowiedni dodatek.

Wielką zaletą wordpressa jest to, że można wprowadzać na stronie bardzo poważne modyfikacje nie znając języka programowania. Tak więc decydując się na wybór wordpressa dostajecie do ręki potężne narzędzia do tworzenia i zarządzania stroną i do tego całkowicie za darmo!

Co to jest WordPress w takim razie?

WordPress ma bardzo szerokie zastosowanie. Idealnie nadaje się do stworzenie strony firmowej, niewielkiego sklepu internetowego czy też bloga. To właśnie od blogowania zaczęła się przygoda wordpressa. Pierwotnie było to oprogramowanie, które było dedykowane dla blogerów. Jednak rozwój funkcjonalności i dodatków spowodował, że obecnie wordpress jest narzędziem bardzo uniwersalnym.

Podstawową zaletą WordPress jest to że zarządzanie nim, wprowadzanie nowych treści czy produktów bardzo przypomina pracę na popularnych edytorach tekstowych. Właściwie wystarczy napisać artykuł, dodać zdjęcia, opublikować i mamy gotową stronę naszej witryny internetowej. Taki sposób obsługi strony internetowej nazywamy CMS. Po Polsku System Zarządzania Treścią. Dzięki takiemu zastosowaniu bardzo łatwo zmieniamy treść strony.

Szybko zbuduj wizytówkę

WordPress jest idealnym rozwiązaniem kiedy chcemy stworzyć prostą wizytówkę naszej firmy. Po zainstalowaniu będziemy bardzo szybko stworzyć podstrony niezbędne na każdej wizytówce jak na przykład „kontakt”, „o nas” czy też „nasz oferta”. Specjalne tyczki również pomagają tworzyć cenniki usług. Możliwości jakie niesie za sobą wordpress jest bardzo wiele.

Strona z informacjami

WordPress również daje możliwość tworzenia tekstów przez innych. Ustawia się odpowiednie role

Przykłady zastosowania WordPressa. Po kliknięciu otworzy się przykładowa strona demonstracyjna.

  • sklep
  • wizytówka
  • strona firmowa

Co to jest wordpress – funkcje, edytor, wtyczki

Poniżej przykład panelu służącego do wprowadzania wpisu. Jak widać, jest on bardzo podobny do znanych edytorów tekstowych. Możemy w tym panelu formatować tekst, dodawać zdjęcia i inne multimedia jak na przykład pliki video czy też muzyczne.

czym jest wordpress - dodawanie wpisu wordpress

Wtyczki do WordPress

WordPress oprócz podstawowej wersji posiada bardzo wiele wtyczek, które znacznie rozbudowują możliwości i funkcjonalność naszej strony internetowej. Wtyczki są zarówno darmowe jak i płatne.

Co dają takie wtyczki? Bardzo wiele, kilka przykładów wtyczek. Dzięki odpowiedniej wtyczce możemy na naszej stronie w prosty sposób zbudować mały sklep internetowy czy system rezerwacji wizyt u lekarza. Dzięki wtyczce można zbudować formularze kontaktowe i wiele innych przydatnych funkcji na stronę internetową.

Wtyczki pomagają również walczyć ze spamem czy też wstawić formularz kontaktowy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to właśnie wtyczki powodują, że strona wygląda i działa w określony sposób.

Są również dostępne wtyczki wspomagające pozycjonowanie. Pokazują one nasycenie na przykład słów kluczowych czy też czytelność tekstu. Takie informacje są bardzo przydatne podczas pozycjonowania strony internetowej.

Strona projektu: https://wordpress.com/